TOP magazín, TOP informace

Domácí ovoce a zelenina, půl zdraví

Zeleninu a ovoce považovali za léčivé už naši předkové. Jejich využití bylo široké, od různých obkladů přes výluhy a inhalaci až po běžnou konzumaci. Dodnes běžně na kašel a nachlazení používáme cibuli s medem.
Bohužel je známým faktem, že zelenina a ovoce našich předků a ty naše, koupené v supermarketu, se významně liší v obsahu vitaminů, minerálů a salvestrolů (látky, které působí proti rakovinnému bujení). Vědecký výzkum, který probíhal po dobu 17 let do roku 2002, ukázal, že například u jablek poklesl obsah vitaminu C o 60% a obsah vápníku u rajčat poklesl dokonce o 78%. To vše je způsobeno snahou obchodních řetězců nabídnout co nejhezčí, největší a nejtrvanlivější produkty. Ovoce a zelenina se sklízí nezralé, přešlechtěné a ošetřené různými postřiky a skladují se po dlouhou dobu. To vše snižuje množství prospěšných látek, které přijímáme do organizmu. Podle světové zdravotnické organizace chybí lidem v běžné stravě asi polovina vitaminů a skoro dvě třetiny minerálů. Co s tím ale můžeme dělat?
Jak roste zájem o zdravou stravu a informovanost populace, vracejí se Češi čím dál tím víc k alespoň částečnému samozásobování. Někteří mají záhony na zahradě, jiným stačí terasa nebo dokonce i malý balkon. Pokud disponujete pouze omezeným prostorem, můžete využít třeba populárního vertikálního pěstování.
Samozřejmě je nutné počítat s tím, že pěstování domácího ovoce a zeleniny vám zabere nějaký ten čas a budete se muset možná i trošku ušpinit. Odměnou vám však budou zdravější a čerstvější plodiny a radost z dobře vykonané práce. Pokud ovšem nemáte pro pěstování podmínky nebo vlohy, můžete si domácí ovoce a zeleninu sehnat od spolehlivého pěstitele. Nezapomeňte si ovšem prověřit, zda jde opravdu o „domácí“ výpěstky bez postřiků a dalších zásahů.

Domácí ovoce a zelenina našich předků obsahovaly víc než dvakrát tolik vitaminů a minerálů než produkty, které jsou běžně k dostání v supermarketu. Obsah prospěšných látek, které přijímáte, můžete ovšem ovlivnit. Vrhněte se na pěstování vlastních plodin! Stačí vám i malý balkon.