PNEU, pneumatika, pneumatiky, historie pneumatik

John Boyd Dunlop

John Boyd Dunlop (5.2.1840 – 23.10.1921), narozen ve Skotsku, byl jedním ze zakladatelů společnosti, nesoucí jeho jméno, Dunlop Pneumatic Tyre Company.

Životopis

Narodil se na statku v Dreghornu, North Ayrshire, studoval na veterinárního chirurga na Dick Vet, University of Edinburgh, profesi vykonával téměř deset let doma, potom se přestěhoval do Downpatricku, Irsko, a to v r.1867. Založil zde Downe Veterinary Clinic společně se svým bratrem Jamesem, potom přenesl svou veterinární praxi do Belfastu. Byl dobrým známým a přítelem královny Victorie.

V r.1887 vyvinul první prakticky použitelnou vzduchem plněnou pneumatiku pro tříkolku svého syna, vyzkoušel ji a přihlásil svůj patent 7.12.1888. Ale po dvou letech byl informován, že je jeho patent neplatný, protože skotský vynálezce R.W.Thomson (1822 – 1873) si patentoval tuto myšlenku již v r.1846 ve Francii a v r.1847 v USA. Na základě toho byla myšlenka prvenství deklarována jako Thomsonova.

Dunlopův vývoj pneumatiky přišel v kritické době pro rozvoj silniční dopravy. Komerční využití a výroba začala na konci r.1890 v Belfastu. Dunlop předal svůj patent Williamu Harwey Du Crosovi za podíl 1500 akcií ve společnosti. Ke konci neudělal žádné velké štěstí se svou myšlenkou. Dunlop zemřel v Dublinu, a je pochován na Deans Grange Cemetery. Dunlopův portrét je na desetilibrové bankovce, vydané Nothern Bank, která je v oběhu v Sev. Irsku.