Autolékárnička v ČR, pravidla pro lékárničky

Už několik let platí vyhláška ministerstva dopravy o novém obsahu autolékárničky, ale policisté při namátkových kontrolách zjišťují, že ne všichni řidiči si obsah doplnili nebo koupili lékárničku novou.
Nová výbava obsahuje několik praktických věcí, které dosud chyběly, ale v zahraničí se osvědčily. Je to například velká termoizolační fólie, do které se zraněný člověk zabalí a je tak chráněn před únikem tepla. Výhodou je, že si na ni zraněný člověk může lehnout, i když je venku chladno a fólie ho izoluje.

Pro vaši bezpečnost slouží latexové rukavice
V nové autolékárničce jsou oproti minulosti větší nůžky se zaoblenými rohy. Řidiči přiznávali, že s malými nůžkami se jen obtížně stříhaly náplasti nebo bezpečnostní pás. Nůžky jsou nutné k rozstřihnutí oděvu zraněného, aby bylo možné přiložit tlakový obvaz přímo na ránu. Na ochranu lidí, kteří zraněným pomáhají, jsou v lékárničce v autě latexové rukavice. Z nových věcí je tam ještě resuscitační maska s filtrem, která se přikládá na ústa zraněného, jenž má zástavu dechu. Některé věci z výbavy se modernizovaly, například pryžové škrtidlo je větší, aby zastavilo i velké krvácení, nebo trojcípý šátek je větší a pevnější, aby se netrhal při zátěži.

Nenechávejte lékárničku na slunci
Ministerská vyhláška upravuje i podmínky, kde by lékárnička v autě měla být umístěna. Nemělo by to být místo, kam dopadají přímo sluneční paprsky, protože zdravotnické materiály se působením UV záření a vysokých teplot znehodnocují. Vhodné umístění je pod sedadlem nebo v přihrádce dveří. Součástí nové autolékárničky je i návod na správné poskytnutí první pomoci.

Vypněte motor a zajistěte místo nehody
Experti na záchranu při nehodách tvrdí, že dobře vybavená lékárnička v autě je jedna věc, ale důležitý je také správný postup při zajištění místa nehody a poskytnutí první pomoci. A ten většina řidičů nezná, pokud už uběhlo více času od jejich řidičské průpravy. Když přijedete na místo nehody, je nutné nejprve vypnout motor havarovaného vozu tím, že se vyndají klíčky ze zapalování nebo karta ze spínací skříňky. Pak je vhodné, pokud to jde, opustit havarované vozidlo i místo nehody. Místo nehody pak označte výstražným trojúhelníkem a oblečte si reflexní vesty.

Zastavte krvácení a pokuste se obnovit dech zraněného
Pokud na místě nehody však zjistíte, že nehrozí výbuch či požár a zraněný je zaklíněn v autě, ale při vědomí, ponechte ho na místě. Může mít zraněnou páteř a neodborný zásah by mu mohl spíše uškodit. Jeho vyproštění zajistí záchranáři, kteří vědí, jak na to. Neodkladně je třeba poskytnout první pomoc při silném krvácení nebo při zástavě dechu. Na krvácení jsou v autolékárničce tlakové obvazy, které si přitisknou přímo na ránu. Při velkém krvácení je nezbytné stlačit krvácející cévu přímo v ráně. Zraněného je vhodné položit na zem a zvednout mu nohy výš než má tělo. Při zástavě dechu se vždy pokuste o dýchání z úst do úst při současném stlačování hrudníku. Platí zásada 30:2, tj. třicetkrát stlačit hrudník a 2 umělé vdechy. Teprve po stabilizaci zraněných volejte záchranku.